هدف اصلی از مطرح‌شدن مفهوم زنجیره بلوک به‌عنوان یک خدمت، توانمندسازی ظرفیت‌های سروری برای اجرای راهکارهای زنجیره بلوکی است. ایجاد کسب‌وکارهای بر پایه زنجیره بلوک دشوارتر از آن چیزی است که به نظر می‌آید. برای این کار به زیرساخت‌های گسترده‌ای که توانایی برطرف کردن چالش‌های موجود را داشته باشد نیاز است به‌علاوه اکثر محصولات زنجیره بلوکی عاری از ملزومات کارکردی و زیرساختاری برای اجرای درست هستند. مفهوم زنجیره بلوک به‌عنوان یک خدمت قابلیت‌هایی را فراهم می‌کند که می‌تواند به شکل یک پلتفرم عمل کند و ازنقطه‌نظر کارکرد، برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از آن راهکارهای زنجیره بلوکی موردنظر را خود را بسازند و همزمان از فضای ذخیره‌سازی، نرم‌افزارهای میانجی، امکان پیام‌رسانی و سایر ویژگی‌های پیچیده‌ای که از یک نرم‌افزار انتظار می‌رود بهره ببرند. علاوه بر این‌ها در مفهوم زنجیره بلوک به‌عنوان خدمت، یک مدل یکپارچه برای مدیریت و گسترش معماری شبکه زنجیره بلوک نیز تعبیه‌شده است که افراد را از اعمال هرگونه زیرساخت اختصاصی بی‌نیاز می‌کند. هرچند وضعیت بقای این مفهوم جدید دائماً در حال بررسی است اما در یک نگاه کلی می‌توان چند شاخصه ملموس از آن را به شرح زیر معرفی کرد:

  • سهولت زیرساخت زنجیره بلوکی: راه‌حلی که با استفاده از مفهوم زنجیره بلوک به‌عنوان یک خدمت در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد بسیاری از امور مثل مدیریت، پیاده‌سازی و مهیاکردن شبکه‌های خصوصی زنجیره بلوکی را آسان‌تر از گذشته می‌کند.
  • خدمات پلتفرم و زیرساخت: زنجیره بلوک به‌عنوان یک خدمت، توانمندی‌های زنجیره بلوکی را با اتکا به مدل پلتفرمی‌اش گسترش می‌دهد. این گسترش بیشتر در حوزه‌هایی مثل ذخیره‌سازی، نرم‌افزارهای میانجی، امنیت و … قابل‌مشاهده است.
  • گروه‌های توسعه‌دهندگان و شرکا: مفهوم زنجیره بلوک به‌عنوان یک خدمت درهای جدیدی را به روی توسعه‌دهندگان و گروه‌های مختلف تأمین‌کنندگان پلتفرم‌های رایانشی مثل AWS آمازون، Azure مایکروسافت یا Bluemix آی.بی.ام باز می‌کند.
  • دسترسی جهانی: ماهیت جهان‌شمول زیرساخت‌های پلتفرمی زنجیره بلوکی امکان آماده‌سازی شبکه‌های زنجیره بلوکی در همه نقاط دنیا را فراهم آورده است.
  • انعطاف‌پذیری: زنجیره بلوک به‌عنوان یک خدمت مدل‌های قابل‌گسترش و کاملاً منعطفی را در زیرساخت‌های زنجیره بلوکی‌اش ارائه می‌دهد.
  • مدیریت: در حال حاضر به لطف ظهور مفهوم زنجیره بلوک به‌عنوان یک خدمت فرایندهای پیچیده مدیریتی و ابزارهای نظارتی در راهکارهایی که توسط پلتفرم‌ها ارائه می‌شود به بهترین شکل مورداستفاده قرار می‌گیرند.
  • مدل‌های ابری پیوندی: مایکروسافت و آی.بی.ام پیشرفت‌های زیادی در انبارهای ابری پیوندی خود داشته‌اند و همین موضوع باعث می‌شود سازمان‌های مختلف به‌زودی بتوانند محیط‌های زنجیره بلوکی پیوندی را در میان مراکز داده‌های خود و محیط‌های پلتفرمی خودشان داشته باشند.
  • هزینه: مدل پرداخت به ازای استفاده یا پرداخت به ازای پیشرفت که در راهکارهای پلتفرمی زنجیره بلوکی معرفی‌شده تحول بزرگی در زمینه هزینه‌های تدارکاتی و اجرایی محیط‌های زنجیره بلوکی است.