در سال 2016، در ابتدا سوئیفت (Swift) از اتمام فاز اولیه تست آزمایشی سامانه جی‌پی‌آی (GPI) خود در 15 بانک خبر داد. این سامانه، برای تسریع، افزایش شفافیت و امکان ره‌گیری بدون واسطه پرداخت‌های برون‌مرزی طراحی‌شده و تاکنون توجه بیش از 110 بانک در 224 کشور را به خود جلب کرده است.
در ادامه، ریپل با انتشار بیانیه‌ای در اجلاس سیبوس، ارزشمندی GPI را موردتردید و پرسش قرار داد. در این بیانیه آمده است: “ازآنجایی‌که در GPII سوئیفت، به زیرساخت‌های قدیمی توجهی نشده ‌است، چالش تسویه بلادرنگ و بهنگام همچنان پابرجاست. GPII به‌هیچ‌عنوان زیرساخت‌های بنیادی بانکداری بین‌المللی را تغییر نداده و صرفاً فقط اصلاحات جزئی در الزامات تسویه موجود ایجاد کرده است”.
پس‌ازآن، هفت بانک بزرگ دنیا شامل بانک آمریکا (Bank of America)، بانک سانتاندر (Santander Bank) و رویال بانک کانادا (Royal Bank of Canada)، تیمی برای ایجاد شبکه پرداخت جهانی مبتنی بر زنجیره‌بلوک از طریق فناوری دفتر توزیع‌شده ریپل، تشکیل دادند. برخی بر این باورند که این شبکه قدرت و توانایی جایگزینی با شبکه سوئیفت را داراست.

جایگزینی سوئیفت با زنجیره‌بلوک
مقالات متعددی در مقام مقایسه فناوری زنجیره‌بلوک با سامانه پرداخت سنتی سوئیفت و توانایی این فناوری برای جایگزینی با سوئیفت برآمده­اند که نتیجه این مقالات بیان می‌کند که فناوری تحول‌آفرین زنجیره‌بلوک در پرداخت‌های بین‌بانکی، به‌شدت پتانسیل جایگزینی با شبکه سوئیفت را داراست. علاوه بر این، فناوری زنجیره‌بلوک نه‌تنها قدرت جایگزینی با سوئیفت را داراست بلکه امنیت، سرعت و دقت سامانه‌های پرداخت را نیز افزایش می‌دهد.

آیا نابودی سوئیفت نزدیک است؟
آیا فناوری زنجیره‌بلوک واقعاً می‌تواند تهدیدی برای سازمان‌هایی همانند سوئیفت که روزانه بیش از 11000 موسسه مالی در سراسر دنیا را به هم متصل می‌نماید، به شمار آید. سازمانی که به‌عنوان یک شبکه پرداخت جهانی هماهنگ، پیش از عصر دیجیتالی طراحی‌شده و بیش از 40 سال است که در جایگاه بهترین سامانه تبادلات و پیام‌رسان بین‌بانکی به‌خوبی کار می‌کند. علی‌رقم تمامی مزایا و ویژگی‌های سوئیفت، این شبکه نسبتاً کند، گران­قیمت و منسوخ شده است. تراکنش‌های این شبکه بلادرنگ نبوده و ممکن است روزها به طول انجامد، از سویی دیگر کارمزد انتقالات بیش از 10% کل هزینه انتقال است. حملات سایبری در بنگلادش، ویتنام و اکوادور، آسیب‌پذیری تراکنش‌های بین‌بانکی و مخصوصاً شبکه سوئیفت را هرچه بیشتر برجسته نمود. با در نظر گرفتن این موارد، به نظر می‌رسد دیگر زمان یک ارتقاء بزرگ در این شبکه فرا رسیده است. بسیاری کلید ایجاد تغییر و ارتقاء بزرگ این شبکه را در دستان زنجیره‌بلوک متصورند. آیا شبکه سوئیفت با شبکه‌های پرداخت مبتنی بر زنجیره‌بلوک همانند ریپل جایگزین می‌گردد، یا سوئیفت با همکاری ریپل یا به‌تنهایی شبکه پرداخت مبتنی بر زنجیره‌بلوک خود را ایجاد خواهد کرد؟

ریپل، راهکار پرداخت بین‌بانکی مبتنی بر زنجیره‌بلوک
شاید ریپل واقعی‌ترین تهدید برای سوئیفت و مؤثرترین راهکار استفاده از دفتر توزیع‌شده برای انجام پرداخت‌های بین‌بانکی باشد. اهمیت ریپل و جایگاه آن در میان سامانه‌های بانکی مبتنی بر زنجیره‌بلوک به علل متعددی برمی‌گردد. هفت بانک سانتاندر، یویی‌اس (UBS)، یونی‌کردیت (UniCredit)، ریزبنک (ReiseBank)، سی‌آی‌بی‌سی (CIBC)، بانک ملی ابوظبی (National Bank of Abu Dhabi) و ای‌تی‌بی (ATB)، هفت بانک نخستی بودند که به کمک شبکه مبتنی بر زنجیره‌بلوک ریپل، انتقالات فرامرزی خود را آغاز نمودند و در حال حاضر این تعداد به 75 بانک افزایش‌یافته است.
ریپل به‌تازگی خبر از عقد تفاهم‌نامه با هفت بانک بزرگ برای ایجاد شبکه پرداخت‌های بین‌بانکی، چیزی همانند سوئیفت به نام GPSG را منتشر نمود. به کمک این پلتفرم جدید، هفت بانک سانتاندر، بانک آمریکا، یونی‌کردیت، استاندارد چارترد (Standard Chartered)، تعاونی بانکداری وست‌پک (Westpac Banking Corporation)، رویال بانک کانادا و بانک کانادایی سی‌آی‌بی‌سی، می‌توانند با ایجاد یک شبکه بانکی جهانی مبتنی بر زنجیره‌بلوک، خدماتی همانند سوئیفت را به‌صورت تقریباً بلادرنگ در اختیار داشته باشند.
ریپل با معرفی ویژگی چند امضائی بر روی دفترکل توزیع‌شده خود، سعی دارد از حملات اخیر بر روی شبکه سوئیفت به نفع خود بهره‌برداری کند. به کمک این ویژگی، صدور مجوز تراکنش می‌تواند به‌جای نیاز به یک امضاء، نیازمند تائید و امضای چند ذی‌نفع، کاربر، دستگاه یا موسسه باشد که این امر احتمال تحقق فعالیت‌های مخرب را بسیار بعید می‌نماید. بایستی توجه داشت که امکان پیاده‌سازی چنین راهکاری امنیتی‌ای در سامانه‌های سنتی همانند سوئیفت وجود ندارد.

آینده تبادلات بین‌بانکی، ریپل یا نسل دوم سوئیفت
ریپل با ایجاد پلتفرم زنجیره‌بلوکی خود، شبکه‌ای کامل و مدرن برای پشتیبانی از پرداخت‌های بین‌بانکی ایجاد نموده است و با بدل شدن به تنها شبکه بانکی مبتنی بر زنجیره‌بلوک در مقیاس جهانی و دارای قوانین و مقررات تعیین‌شده، به تهدیدی جدی برای جایگزینی شبکه سوئیفت تبدیل‌شده است. گرچه ریپل معتقد است که تلاشی برای جایگزینی با شبکه سوئیفت ندارد، اما با ارائه خدماتی مشابه سوئیفت، درزمانی کمتر و با کارایی بالاتر در عمل حرف و اعتقاد خود را نقض نموده است.
از سویی دیگر سوئیفت نیز شبکه مبتنی بر زنجیره‌بلوک خود را راه‌اندازی نموده است. نسخه آزمایشی این پلتفرم اولین بار در ژوئن سال جاری با تمرکز بر یک راهکار غیرمتمرکز برای حساب‌های بین‌بانکی نوسترو- وسترو (Nostro-Vostro) به آزمایش گذاشته شد. حالا سوئیفت از انجام موفقیت آزمایش­ها بر روی این پلتفرم خبر می­دهد و قصد دارد در نمایشگاه سالانه خود در سیبوس 2017 از این سامانه رونمایی کند. سوئیفت آزمایش‌ها بر روی این پلتفرم را چه ازلحاظ فنی و چه از منظر کسب‌وکار موفقیت‌آمیز توصیف کرده است. 27 بانک جهانی ازجمله جی‌پی‌مورگان (JPMorgan Chase) و داچس بانک (Deutsche Bank) نتایج موفق این سامانه را تائید کرده‌اند و 6 بانک نیز در توسعه آن نقش داشته‌اند.
بدین ترتیب به نظر می‌رسد هر سه سناریوی جایگزینی سوئیفت توسط ریپل، ایجاد شبکه مبتنی بر زنجیره‌بلوک توسط سوئیفت و همکاری ریپل و سوئیفت برای ایجاد یک شبکه جهانی پرداخت بین‌بانکی مبتنی بر زنجیره‌بلوک همچنان به قوت خود باقی است.