پژوهش‌های ما

در اول‌بلاک ایده‌های تحقیقاتی و پژوهشی بسیاری مطرح شده که برخی از آنها به طرح بدل شده و پیاده‌سازی گردیده‌اند، برخی نیز به صورت پروپوزال ارائه شده‌اند و نیازمند سرمایه‌گذاری و رفع چالش‌های حقوقی برای عملیاتی شدن هستند.

چه پژوهش‌هایی انجام میدهیم؟

در اول بلاک به ایده‌های مختلف در زمینه زنجیره‌بلوک و کاربردهای آن در ایران علاقمندیم و به دنبال توسعه کاربردهای این فناوری در زندگی روزمره و همچنین فرایندهای کلان اجرایی کشور هستیم.

گمرک

جلوگیری از قاچاق کالا، کنترل بازار و بسیاری از مسائل امنیتی دیگر به گمرک و فرایندهای پیچیده‌اش مرتبط است. با استفاده از زنجیره‌بلوک در گمرگ میتوان این فرایندهای پیچیده را تسهیل نمود و هم‌زمان شفافیت و امنیت آنها را تامین نمود. کنترل کالای وارداتی، سیستم نظارت لحظه‌ای و همگانی، بررسی اصالت کالا و جلوگیری از جعل از جمله مزایایی است که زنجیره بلوک برای سیستم گمرک فراهم مینماید.

وام‌های خرد نظیر به نظیر

با استفاده از زنجیره‌بلوک می‌توان زیرساختی فراهم کرد که بدون حضور مستقیم بانک یا نهاد مالی مردم بتوانند وام‌های خرد دریافت کنند و از طرفی عده‌ای نیز با سرمایه اندکی که دارند، به تامین سرمایه این وام‌ها بپردازند و به سود اندکی دست پیدا کنند.

توکن الکترونیک

با کمک زنجیره بلوک می‌توان توکن‌های الکترونیکی حاوی اعتبار تولید کرد و آن را به مشتریان و یا کارمندان مجموعه اعطا نمود. اعتبار این توکن‌ها می‌تواند در فرایندهای پرداخت درون شرکتی و یا حتی بین شرکتی استفاده شود.

استخراج ابری

هزینه‌های بالای زیرساخت و پیچیدگی‌‌های نگهداری از تجهیزات استخراج، راه‌اندازی فارم برای تعداد محدود دستگاه را بی‌معنی کرده است. می‌توان با ارائه سرویس ابری و فروش توان پردازشی به جذب سرمایه‌های خرد و گسترش تجارت فارم پرداخت و از طرفی سرمایه گذارن نیز بدون دغدغه‌های حاشیه‌ای به کسب درامد از این صنعت بپردازند.

دستگاه پرداخت بیت‌کوین

در اول‌بلاک پروژه دستگاه خودپرداز بیت‌کوین بر بستر NDC با کمک نرم‌افزار سمت سرور طراحی شده و سرویس‌های پرداخت یکی از شرکت‌های خدمات پرداخت در حال پیاده‌سازی است.

انرژی

با الگوبرداری از طرح‌های موفق مدیریت انرژی مبتنی بر فناوری زنجیره‌بلوک که در کشورهایی مانند کانادا، نیوزلند و سنگاپور اجرا شده‌ می‌توان فرایندهای مدیریت، کنترل، انتقال و توزیع انرژی را متحول کرد. همچنین طرح‌های مشابهی مربوط به ترویج استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر مانند پانل‌های خورشیدی با کمک زنجیره بلوک قابل پیاده‌سازی هستند.

هویت وسیله نقلیه

می‌توان بستری فراهم نمود که شماره پلاک وسیله نقلیه و تلفن همراه مالک آن وسیله از طریق نرم افزار به یکدیگر مرتبط شوند و پس از تشخیص پلاک خودرو توسط دوربین‌های نظارتی، تمامی فرایندهای مالی مربوطه بدون استفاده از پول نقد و یا کارت‌های بانکی و … تنها با تایید کاربر بر روی تلفن همراه صورت پذیرد.

زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین به دلیل تعدد بازیگران، تنوع‌ اقلام و فرایندهای مالی، پیچیدگی‌های بسیاری دارد. با رشد زنجیره تامین امنیت و شفافیت نیز به مشکلات افزوده خواهد شد. با کمک زنجیره‌بلوک میتوان محیطی فراهم اورد که در آن تمامی اقلام با کمک قراردادهای هوشمند کاملا شفاف و امن مبادله شوند.

مدیریت فروش بلیط هواپیما

 در فروش بلیط هواپیما، تعدد ذینفعان و نهادهای کنترلی و نظارتی و نیاز آنان به گزارش‌های مشخص که در عین صحت، به روز بوده و از امنیت مناسب برخوردار باشند، مشکلی است که به کمک زنجیره‌بلوک قابل حل است. قراردادهای هوشمند در کنار سادگی فرایندها، امنیت داده‌ها و سهولت دسترسی به آنها را تامین میکنند. با این روش هزینه‌های فنی و نیروی انسانی کاهش یافته و بهره‌وری و سرعت سیستم افزایش میابد. همچنین نظارت بر سیستم نیز بصورت لحظه‌ای میسر خواهد بود.

زیرساخت کیف‌پول فینتک

ساماندهی کیف‌پول‌های شرکت‌های فناوری و خلق پول در این شرکت‌ها یکی از معضلات بانک مرکزی است. با استفاده از زنجیره بلوک میتوان زیرساختی امن ایجاد کرد که هم چالش‌های بانک مرکزی را پوشش دهد و هم به شرکت‌های فناور امکان دهد بدون روبرو شدن با چالشهای فنی و ریسک‌های تجاری از امکانات بانکی بهره‌مند شوند و البته مردم نیز تغییری در کیفیت خدمات احساس نکنند.

مدیریت اوراق قرضه

مدیریت اوراق قرضه در زمان عرضه یکی از چالش‌های موسسات مالی است. با کمک زنجیره بلوک  می‌توان توزیع متناسب این اوراق در سراسر کشور، مدیریت نقل و انتقالات بین شعب، ثبت تراکنش‌های مالی مربوطه به همراه فرایندهای بازخرید، تسویه و غیره را با شفافیت و امنیت بیشتر مدیریت نمود.

تامین مالی در زنجیره تامین

زنجیره بلوک می‌تواند مشکلات تامین اعتبار در زنجیره مالی را نیز رفع نماید. حرکت نقدینگی معمولا از انتهای زنجیر به ابتدا می‌باشد و شرکت‌های ابتدایی زنجیره معمولا با کمبود نقدینگی مواجهند. می‌توان زیرساختی فراهم کرد که در آن نقدینگی مورد نیاز با استفاده از توکن‌های نقد‌شونده تامین شود.

کیف پول شخصی

یکی از روش‌های پرداخت ممکن استفاده از پرداخت رمز‌ارزی است. با ترکیب سرویس پرداخت رمزارزی و سرویس‌های رایج بانکی می‌توان سیستم پرداخت ساده‌ای ایجاد نمود که امکان انتقال وجه تنها با داشتن کدملی گیرنده در آن میسر است.

میتوانیم کمک کنیم؟

اگر برای پیاده سازی و اجرای پروژه های مبتنی بر بلاک‌چین به راهنمایی و مشاوره نیاز دارید با ما تماس بگیرید، همیشه از آشنایی با دوستان جدید خوشحال میشویم